Szachownica lotnicza symbolem przyjaźni polsko-brytyjskiej

 100,000 naklejek dostępnych na terenie Wielkiej Brytanii

I tak zakończyła się druga już edycja polonijnej akcji – Szachownica lotnicza symbolem przyjaźni polsko-brytyjskiej. 100,000 naklejek z symbolem szachownicy wydrukowanych przez MotionSigns dotarło do sklepów, instytucji i punktów usługowych na terenie całej Wielkiej Brytanii. Skala akcji zaskoczyła samych organizatorów. “Jeszcze dzisiaj otrzymuje telefony od Polonii z prośbą o przesłanie naklejek do punktów odbioru od Szkocji po Walię. Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że nasza inicjatywa trafiła do tak szerokiej publiczności” – przyznała Dagmara Chmielewska, stojąca na czele londyńskiego stowarzyszania Hurricane of Hearts – organizatorów przedsięwzięcia. Stowarzyszenie zadedykowało pierwsze 10 naklejek rodzinie królewskiej oraz pani premier I panu burmistrzowi. List z szachownicą dotarł do każdego brytyjskiego i polskiego posła. Zostało wysłanych ok 2000 kopert.
15 września 2016 roku obchodziliśmy 76. rocznicę Bitwy o Wielką Brytanię. Londyńska Polonia pragnąc uczcić polskich lotników, którzy brali udział w walkach zainicjowała powyższa akcje. Do współpracy zaproszeni zostali polscy i brytyjscy parlamentarzyści. Pierwsze 10 naklejek trafiło w ręce samej królowej brytyjskiej oraz rodziny królewskiej. Naklejki z szachownicą dostępne były w 140 punktach na terenie całej Wielkiej Brytanii. Łącznie przedstawiciele ponad 50. miast przyłączyli się do akcji. Stworzyli również aplikację na FB, dzięki której w ciągu jednego dnia ok 1000 osób zmieniło zdjęcie profilowe na szachownicę lotniczą.
Projekt obfitował w liczne wydarzenia towarzyszące, stając się pretekstem do spotkań lokalnych społeczności. Indywidualnie przygotowane eventy kulturalno-edukacyjne dopełniały całości wydarzenia. Szczególnie cieszy uczestnictwo młodzieży szkolnej i harcerzy – dzieci wychowanych poza Polska, dla których podtrzymywanie świadomości narodowej jest tym istotniejsze. Wszyscy dumnie nosili biało-czerwoną naklejkę w hołdzie polskim lotnikom.
Organizatorzy wydarzenia nie ukrywali, iż akcja skierowana była nie tylko do polskiej publiczności: “Przyklejając naklejkę w widocznym miejscu, będziemy mieć możliwość oddania hołdu tym wspaniałym ludziom, którzy bezpośrednio wpłynęli na losy II Wojny Światowej, a także rozpoczęcia rozmowy o wspomnianych wydarzeniach.” – czytamy w opisie projektu. I tu naklejka spełniła swoja role, stając się znakomitym pretekstem do rozpoczęcia rozmów o wspólnej polsko-brytyjskiej historii. “Byłam zaskoczona jak wielu Brytyjczyków wie i pamięta o wkładzie polskich żołnierzy w zwycięstwo w Bitwie o Wielka Brytanie” – powiedziała jedna z uczestniczek wydarzenia.
Była to zaledwie druga edycja akcji: Szachownica lotnicza symbolem przyjaźni polsko-brytyjskiej, tym bardziej wiec cieszy nas szeroki zasięg projektu. Z niecierpliwością czekamy kolejnych inicjatyw ze strony Hurricane of Hearts. “W przyszłym roku planujemy ponownie podwoić liczbę naklejek i instytucji uczestniczących w naszym projekcie.” – zapewniła Dagmara Chmielewska – “Bądźcie z nami”
Anna Ciecierska
bbc

chamber-council

festyn

listonosz

motor

poczta

skrzydla-nad-kazimierzem-z%cc%87egluga-wislana-na-tle-szachownicy-3

szachownica-na-szybie

szachownica-logoszachownica-w-studiu-banitamaxx
dagmara

Banita

Tego gościa można usłyszeć w każdy wtorek, czwartek o 7pm(UK). Marcin prowadzi programy takie jak : Lista Time4Dance oraz Lista HitMaxx(wraz z Pineską), na antenie BanitaMaxx.

Loading...