Wyjątkowy projekt: poznajcie Siostry Matkowskie

Justyna i Magdalena Matkowskie od wielu lat są ambasadorkami kultury romskiej na polskiej scenie muzycznej. Z miłości do muzyki i szacunku dla ich cygańskich korzeni powstał materiał na debiutancką płytę, która ukaże się już 29 kwietnia nakładem Sony Music.

Siostry Matkowskie wykonują tradycyjną muzykę cygańską oraz muzykę bałkańską. Nie jest to jednak brzmienie biesiadne, a ambitne melodie z emocjonalnym przekazem. Można usłyszeć w nim charakterystyczne dla muzyki węgierskiej orkiestry smyczkowe, dla muzyki rosyjskiej gitarowe brzmienia eklektyczne połączone z elementami flamenco.

W czasie koncertów Matkowskie nie tylko śpiewają, ale również tańczą, wprowadzając publiczność w klimat cygańskiej zabawy. Dziewczyny od dzieciństwa obcują z muzyką. Rodzice zaszczepili w córkach miłość do grania i śpiewania. Siostry są laureatkami licznych konkursów, przeglądów oraz festiwali piosenki.

W latach 2010 – 2011 były solistkami Cygańskiego Teatru Muzycznego „Terno” w Gorzowie Wielkopolskim pod kierownictwem Edwarda Dębickiego.

Siostry poza sceną również zaangażowane są w sprawy kultury cygańskiej i polskiej. Są absolwentkami Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Justyna Matkowska jest doktorantką na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego oraz pełnomocnikiem Wojewody Dolnośląskiego d.s. Mniejszości narodowych i etnicznych, a Magdalena Matkowska uczy cudzoziemców języka polskiego.

Nadchodzący album sióstr Matkowskich to idealna okazja, aby na nowo odkurzyć skoczne romskie tańce i pełne nostalgii utwory, które znamy z wcześniejszych wykonań m.in. Kayah & Bregovica. Tym razem usłyszymy je w oryginalne – po romsku. Premiera pierwszego singla już wkrótce.

 

Justyna i Magdalena Matkowskie od dzieciństwa obcują z muzyką.
Rodzice zaszczepili w córkach miłość do grania i śpiewania już od
najmłodszych lat. Siostry są laureatkami licznych konkursów,
przeglądów oraz festiwali piosenki. Są absolwentkami Instytutu Filologii Polskiej
Uniwersytetu Wrocławskiego.
W latach 2010 – 2011 były solistkami Cygańskiego Teatru Muzycznego
“Terno” w Gorzowie Wielkopolskim pod kierownictwem Edwarda Dębickiego. Od 2012 roku występują z własnym programem artystycznym, czego efektem jest spektakl muzyczno-taneczny “Romanse w cieniu skrzypiec”.

Siostry Matkowskie przeprowadzą słuchaczy drogą swoich muzycznych poszukiwań, odkrywając przed nimi swe muzyczne Ja.Muzykę cygańską oraz taniec Siostry Matkowskie mają we krwi.

Spektakl muzyczno-taneczny “Romanse w cieniu skrzypiec” realizowany jest na żywo z udziałem wybitnych instrumentalistów pod kierownictwem Michała Półtoraka – wirtuoza skrzypiec z “Piwnicy Pod Baranami” (współpracującym m.in. z Markiem Grechutą, Grzegorzem Turnauem i Zbigniewem Preisnerem) oraz utalentowanych i charyzmatycznych Sióstr Matkowskich. Artyści zaprezentują MUZYKĘ TRZECH KULTUR: najpiękniejsze romanse cygańskie i hiszpańskie oraz pieśni bałkańskie, a cały spektakl wzbogacony będzie o fascynujący i żywiołowy taniec.

Justyna Matkowska– śpiew i taniec
Magdalena Matkowska – śpiew i taniec
Michał Półtorak– skrzypce i mandolina
Jakub Mietła– akordeon
Piotr Górka– kontrabas

Strona www http://siostrymatkowskie.pl/

Oficjalna strona na facebook https://www.facebook.com/siostrymatkowskie

 

Źródło : Sony Music Poland / Facebook

 

[useful_banner_manager_banner_rotation banners=2,3 interval=10 width=728 height=150 orderby=rand]

 

Banita

Tego gościa można usłyszeć w każdy wtorek, czwartek o 7pm(UK). Marcin prowadzi programy takie jak : Lista Time4Dance oraz Lista HitMaxx(wraz z Pineską), na antenie BanitaMaxx.

Loading...