Rozlicz się do 31 Stycznia!

Przypominamy o konieczności rozliczenia się z działalności “self employed” do końca stycznia! Wiecej informacji na stronieHMRC i np. na Zapytaj Roberta .

DLACZEGO REVENUE REKLAMUJE 31 STYCZNIA?
Brytyjski urząd skarbowy HMRC działa jak dobrze zorganizowana firma. Dlatego na stacjach metra revenue reklamuje 31 stycznia – deadline na rozliczenie podatkowe za 2014/15.
Stara zasada mówi: Lepiej zapobiegać niż leczyć. Sprawdza się również w sferze podatkowej. Ustawa podatkowa określa datę 31 stycznia jako ostatni dzień, w którym należy złożyć rozliczenie podatkowe za poprzedni rok (w tym przypadku za 2014/15). Wyrobienie się w tym terminie pozwala uniknąć uruchomienia całej machiny skarbowej, która wymusza od spóźnialskich dopełnienie obowiązków podatkowych.

hmrc

1. Już 1 lutego system drukuje listy z karą 100 funtów dla tych, którzy się nie rozliczyli. I nie ma tu żadnego „zmiłuj”. Trzeba naprawdę solidnie uzasadnić swoją sytuację, żeby revenue darowało tę karę. Nie ma więc sensu spóźnienie nawet o 1 dzień. „Firma” HMRC daje podatnikom pełne 9 miesięcy na zrobienie rozliczenia – od 6 kwietnia do 31 stycznia następnego roku (w Polsce są to 4 miesiące). Trzeba rzeczywiście mieć twarde powody, żeby wymigać się od kary za spóźnienie.

2. Revenue służy autentyczną pomocą w postaci konsultacji telefonicznych (choć wiadome jest powszechnie, że nie jest łatwo się dodzwonić) i systemu internetowego, by szybko, sprawnie i bezbłędnie zrobić rozliczenie podatkowe. Dzięki temu ściągalność podatków jest stosunkowo wysoka – nawet mino sporej szarej strefy. David Cameron zapowiedział ostatnio, że trwające inwestycje w brytyjski HMRC stworzą najnowocześniejszy i najefektywniejszy na świecie system ściągania podatków.

3. Chyba tylko w USA jest więcej księgowych (którzy pomagają ludziom w rozliczaniu się z podatku) niż w UK. Revenue traktuje ich jako partnerów we wspólnej sprawie. Dzięki temu jeszcze szybciej i dokładniej – i korzystniej pod względem podatkowym – podatnicy wypełniają swój obowiązek wobec królowej.

4. Upartych podatników czeka marny los. Jeśli nie rozliczysz się przed 9 miesięcy od 31 stycznia, otrzymasz karę 1300 f i szybkie skierowanie sprawy do komornika. Nie wspominając już o niekorzystnym wizerunku na przyszłość.

Na koniec 2 dobre wiadomości związane z tym, dlaczego revenue reklamuje 31 stycznia:

1. Możesz jeszcze zdążyć na czas ze swoim rozliczeniem. Dobry księgowy potrafi to zrobić w jeden dzień (a bardzo dobry w godzinę :-)). Nie czekaj do jutra. Skontaktuj się z nim jeszcze dziś.

2. Jeśli już masz zaniedbane sprawy z przeszłości, to szybka reakcja, uznanie swojej winy i dostosowanie się do zaleceń revenue pomoże ci wyjść na prostą i zacząć budować dobre stosunki z niezbyt lubianym urzędem.

Dlaczego revenue reklamuje 31 stycznia: www.gov.uk/self-assessment-tax-returns/deadlines

pies je listy

Urząd skarbowy HMRC opublikował Revenue TOP 10, czyli „10 najgorszych wymówek na spóźnione rozliczenie podatkowe”.

Jeśli spóźnisz się z rozliczeniem podatkowym, możesz uniknąć kary 100, o ile podasz uzasadniony powód spóźnienia i revenue go zaakceptuje. Niestety pomysłowość ludzka jest tak wielka, że HMRC co roku publikuje wymówki podatników (autentyczne), które nie zostały zaakceptowane. Sprawdź, które wymówki pasują najbardziej do ciebie i które najbardziej cię śmieszą. 🙂

Oto lista TOP 10 z roku 2013/14:

1. Moje dokumenty leżały w szopie/piwnicy i szczury je zjadły.
2. Nie mam głowy do spraw papierkowych. Moja siostra zawsze to robiła za mnie, ale teraz się pokłóciliśmy.
3. Mój księgowy zachorował.
4. Pies zjadł moje rozliczenie podatkowe.
5. Byłem zagranicą i nie miałem w tym czasie dostępu do internetu. Więc nie mogłem złożyć rozliczenia.
6. Zepsuł mi się laptop – tak samo jak moja pralka.
7. Siostrzenica się do mnie wprowadziła. Zrobiła taki bałagan, że nie mogłam znaleźć danych do zalogowania się, by złożyć rozliczenie online.
8. Mąż przejechał mój laptop samochodem.
9. Pokłóciłem się z żoną i wyjechałem do Włoch na 5 lat.
10. Przeziębiłem się i byłem dłuuuugo chory.

Ruth Owen, dyrektor generalny ds. podatków osobistych, komentując te wymówki powiedziała:

„Bałaganiarze w rodzinie i głodne zwierzęta to przyczyny mające małą szansę na uznanie za uzasadniony powód spóźnienia w złożeniu rozliczenia podatkowego.

Rozumiemy, że życie może być nieprzewidywalne. I dla tych podatników, którzy posiadają autentyczny powód niedotrzymania terminu 31 stycznia, np. z powodu powodzi, pomoc jest w zasięgu ręki. Radziłabym, żeby jak najszybciej skontaktować się z nami telefonicznie lub przez internet. Ale moje przesłanie do tych, którzy chcą wykorzystać system, podczas gdy inni robią to, co należy, jest jasne: Złóż rozliczenie podatkowe przez internet do 31 stycznia albo otrzymasz karę. Jesteśmy gotowi pomagać ludziom w prawdziwych kłopotach, ale nie będziemy pobłażać tym, którzy nie spełniają swojego obowiązku zapłacenia podatku”.

Revenue TOP 10: https://www.gov.uk/government/news/hmrc-reveals-top-10-worst-tax-return-excuses-for-201314

Źródło :

British Poles

Zapytaj Roberta

Banita

Tego gościa można usłyszeć w każdy wtorek, czwartek o 7pm(UK). Marcin prowadzi programy takie jak : Lista Time4Dance oraz Lista HitMaxx(wraz z Pineską), na antenie BanitaMaxx.

Loading...