VLC media playerWinampWindows Media PlayerAndroidiTunes

Co zamiast cukru?

Nadmiar cukru w diecie może prowadzić do próchnicy zębów oraz nadwagi, która sprzyja cukrzycy i chorobom układu krążenia. Ogranicz jego spożycie i sięgnij po naturalne odpowiedniki.

Stewia

To roślina pochodząca z Ameryki Południowej i Środkowej. Liście stewii są 300 razy słodsze od cukru. Jest dostępna w sklepach w rożnych postaciach: proszku, tabletek, suszonych liści.
Choć bardzo słodka, stewia wcale nie jest kaloryczna. Mogą ją wiec włączyć do diety osoby, które się odchudzają. Nie przyczynia się te do powstawania próchnicy.
Stewia wskazana jest dla cukrzyków, gdyż nie wywołuje wahań poziomu cukru we krwi. Ma dobry wpływ na serce ze względu na zawartość witaminy C oraz cennych minerałów (cynk, potas). Możesz ją dodawać do herbaty, używać do pieczenia i gotowania.

Syrop z agawy

Syrop z agawy przyrządzany jest z odmiany meksykańskiego kaktusa, a w jego skład wchodzi fruktoza – wolniej przyswajana niż cukier.
Może przybierać różne barwy, od bardzo jasnej do ciemnej, karmelowej. Jest źródłem inuliny – naturalnego probiotyku, który usprawnia prace przewodu pokarmowego.

Ksylitol

Inaczej cukier brązowy. Pozyskuje się go z włókien roślinnych (głównie brzozy). Jest równie słodki jak zwykły cukier, ale zawiera o 40% kalorii mniej. Ma postać białych kryształków.
Ksylitol nie powoduje skoków poziomu cukru i insuliny we krwi. Zapobiega też rozwojowi bakterii powodujących choroby zębów. Ten naturalny słodzik jest bardzo wskazany w profilaktyce osteoporozy, ponieważ zwiększa przyswajanie wapnia. Dodatkowo wpływa na poprawę odporności.

Miód

Jest bardziej kaloryczny niż cukier, ale w przeciwieństwie do niego ma wiele zalet. Jest bogatym źródłem mikroelementów oraz witamin.
Miód niszczy bakterię, przede wszystkim dzięki enzymom wytwarzanym przez pszczoły. Mają one zdolność zwalczania takich drobnoustrojów, jak gronkowiec czy paciorkowiec. Ponadto znajdująca się w miodzie acetylocholina wzmacnia serce.

Syrop klonowy

Wytwarzany jest z soku drzew klonowych, głównie w Kanadzie i na północy Stanów Zjednoczonych. Jest bogaty w witaminy (zwłaszcza z grupy B) dobroczynne dla układu nerwowego (np. mangan i cynk). Stanowi też źródło antyoksydantów o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwnowotworowym.
Syrop klonowy wspomaga leczenie cukrzycy. Zawiera polifenole i kwas abscysynowy, które regulują wydzielanie insuliny przez komórki trzustki.

Pozdrawiam ALA

zhn
Fajne czy Kiepskie?

Robert Nowicki

Dzięki Robertowi możecie czytać najnowsze informacje sportowe na stronie Banita Maxx. Robert jednocześnie przygotowuje serwis sportowy dla naszej stacji który jest emitowany od poniedziałku do piątku o godzinie 7.30am czasu UK ( 8.30 w Polsce). Robert też redaguje własną kolumnę pod tytułem ,, Robert z Pazurem,,. a co by tego było mało Robert jest za mikrofonem w każdy wtorek ( patrz dział ramówka i szukaj audycji Pazura).

Leave a Reply

Loading...