VLC media playerWinampWindows Media PlayerAndroidiTunes

Walentynki – Dzień Zakochanych

Dzień Świętego Walentego obchodzony był początkowo jako święto kościelne. Choć nie do końca wiadomo, o którego Walentego chodziło (było ich kilku na przestrzeni wieków), najpopularniejsza wersja głosi, że był to jeden z kapłanów w okresie panowania Imperium Rzymskiego. Miał on być więziony za udzielanie ślubów żołnierzom i innym prześladowanym chrześcijanom. Romantyczny wydźwięk walentynkom nadano już pod koniec średniowiecza w Europie zachodniej, a w ok XVI wieku zapoczątkowany został zwyczaj składania sobie życzeń przez zakochanych, wręczania upominków i przesyłania kartek. Co ciekawe, zwyczaj ten przewędrował praktycznie cały świat, zanim trafił do Polski w połowie lat 90. Dziś 14 lutego to coraz częściej nie tylko wielkie wyznania, ale również wielkie pieniądze. W samych Stanach Zjednoczonych w walentynki sprzedawanych jest prawie 200 milionów róż, a na całym świecie wysłanych zostaje pięć razy tyle kartek. Do tego dochodzą prezenty, romantyczne kolacje czy wspólne wyjazdy zakochanych – biznes walentynkowy w samej Polsce szacuje się na więcej niż miliard złotych. Coraz więcej osób sprzeciwia się komercjalizacji święta (a tym samym uczuć) i świadomie nie obchodzi walentynek, twierdząc, że każdy dzień jest dobrą okazją do tego, by cieszyć się miłością. Niektórzy z kolei zbyt mocno dają się ponieść duchowi romantyzmu – co roku z okazji dnia zakochanych do Verony, gdzie rozgrywał się najsłynniejszy Szekspirowski dramat, dociera około tysiąc kartek zaadresowanych do Julii.

HOROSKOP

Mimo iż człowiek, który przyszedł na świat w dniu 14 lutego, jest dość impulsywny i nie zawsze potrafi pohamować swoje gwałtowne emocje, jest tak naprawdę dobroduszny i skory do pomocy.
Jest pozytywnie nastawiony do ludzi, zaś ową gwałtowność przejawia jedyne w gniewie, więc na co dzień można z nim współżyć bardzo harmonijnie, uważając jednak, by mu się czymś nie narazić. Jednak nawet jeśli wywoła się jego wielki gniew, nie warto się przejmować tym, co w takim stanie mówi, gdyż szybko mu to mija i nie pozostawia dla nikogo żadnych skutków. Ma mocno rozwinięty intelekt, który pomaga mu w zbieraniu cennych życiowych doświadczeń. Czujnie obserwuje wszystkie zachodzące wokół siebie zjawiska i potrafi wyciągać z tych obserwacji bardzo mądre wnioski, więc uchodzi za człowieka posiadającego głęboką życiową mądrość i nie da się nie zgodzić z tym stwierdzeniem.

,,Ktoś lub coś spowoduje Twoje lekkie załamanie. Gdy będzie się Ci wydawać, że wyszedłeś z kłopotów, to z drugiej strony ktoś zacznie Cię podszczypywać,,

zhn
Fajne czy Kiepskie?

Robert Nowicki

Dzięki Robertowi możecie czytać najnowsze informacje sportowe na stronie Banita Maxx. Robert jednocześnie przygotowuje serwis sportowy dla naszej stacji który jest emitowany od poniedziałku do piątku o godzinie 7.30am czasu UK ( 8.30 w Polsce). Robert też redaguje własną kolumnę pod tytułem ,, Robert z Pazurem,,. a co by tego było mało Robert jest za mikrofonem w każdy wtorek ( patrz dział ramówka i szukaj audycji Pazura).

Leave a Reply

Loading...